Kitekintő

Felvidéki magyar gazdák bajban
Egész falvak állatállományát ölik le a Csallóközben (s a Duna innenső oldalán is néhány községben), tekintet nélkül arra, hogy fertőzöttek-e vagy sem, hogy megállítsák a száj- és körömfájásjárvány terjedését.

Hollandia – kliséken innen és túl
Sokat tett függetlensége, szabadsága, s a természet erőinek megzabolázása érdekében a holland nép. Előbbinek a spanyolok, angolok, franciák voltak a kárvallottjai, míg a természet erőit a tenger jelenti, amely egyszerre áldás, s ha nem is átok, de összefogást és hatalmas anyagi terhet jelentő feladat.

Békét teremt-e a kurdok bebörtönzött vezetője?
Az elmúlt hetekben a kurd nemzet jövőjét reményteli folyamatok alakítják. A szíriai kurdok megállapodtak az ideiglenes központi kormánnyal intézményeik és haderejük integrálásáról, a törökországi kurdok pedig lezárnák a 1984 óta negyvenezer halálos áldozatot követelő fegyveres felkelésüket.

Megújul-e valaha Krasznahorka büszke vára?
Tizenhárom éve égett le a krasznahorkai Andrássy-vár tetőszerkezete, s bár a közvéleményt akkor nyugtatni próbáló ígéretet, hogy fél év múlva felújítva ismét megnyitják, szakmai körökben sosem vették komolyan, erre még tizenhárom év múlva sem került sor.

A király és pápa együtt a Sixtus-kápolnában?
Szentév van, zarándokok tízezrei érkeznek az Örök Városba és szeretnék látni-hallani a pápát. Azonban a szerdai általános kihallgatások hetek óta elmaradnak, a szentmiséket egy-egy kuriális bíboros celebrálja, a déli Úrangyala imádságkor is „csak” felolvassák a pápa üzenetét.

Elvitték a volt elnököt, a drogellenes háború vezérét
Letartóztatták, majd Hágába vitték Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnököt. Az egykori államfőt a Nemzetközi Büntetőbíróság korábbi polgármesteri, majd elnöki hivatali idejében folytatott drogellenes hadjárata során elkövetett emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolja.

Az ellőtt térdű őrnagy
Breznóbányai Mikovényi Károly tót felkelői élén vitézül küzdött a szabadságharc egyik legfényesebb győzelméhez vezető ütközetben, a Branyiszkói hágó elfoglalásakor. Végigharcolta a tavaszi hadjáratot, még súlyos sebesülését követően is védve a Rába gázlóit a császáriakkal szemben.

Bezzeghibridia
Az ország, ahol a demokrácia csillogása lassacskán bizony fakul. Az Economist friss demokráciaindexe szerint Románia immár nem hiányos demokrácia, hanem hibrid rezsim, valahol félúton a jogállamiság és az autoritarizmus között.

Közel-keleti bagoly–veréb csörte
Kemény szóváltásba keveredett az országára a Közel-Kelet egyetlen demokráciájaként tekintő Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu és a legdemokratikusabb iszlám ország címére pályázó Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdoğan.

Valahol (messze), délen…
Valahol Európa közepén most éppen papíron mondják ki, hogy nem létezünk. Persze, nem így, nem ilyen nyersen – hanem a politikai retorika bársonyos burka mögé rejtve.

Lundák pulcsiban avagy a sagák földjén
Izland (Ísland), a tűz és a jég országa tavaly ünnepelte függetlenségének nyolcvanadik évfordulóját, hiszen 1944 nyarán szinte az ország teljes lakossága kívánta a Dán Királyságtól való elszakadást. A világ egyik legfélreesőbb, ám legfejlettebb szigetországáról a vikingek hazájában élt és tanult Gyönki Viktóriával beszélgettem.

MI-vel elszámoltatott bürokrácia
Donald Trump elnök megbízta az Elon Musk vezette Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot, hogy vizsgálja felül a kormányhivatalok pénzkifizetéseit. A legjelentősebb ezek közül a Védelmi Minisztérium átvilágítása.

A hitre építünk
Soha nem járt még ilyen magas rangú magyar küldöttség Cebuban, ahol Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke Sibonga kisváros tájfun megtépázta templomának helyreállítását ünneplő kiállítást nyitott meg a Fülöp-szigeteki Nemzeti Múzeum cebui épületében.

Aszad után a Közel-Kelet
A szíriai fordulat sokakat meglepett. Mitől omlott össze a rezsim példátlanul gyorsan, és hogyan érinti mindez a tágabb Közel-Kelet viharos folyamatait?

Gázai vegyes felvágott
Áldás vagy átok az övezet lakóinak a sok kihasználatlan adottság? Átveszi-e az irányítást Amerika Donald Trump terve szerint a 2023 ősze óta dúló irtózatos háború által sújtott Gázában, hogy létrehozza a Közel-Kelet riviéráját, vagy ellenajánlatot tesznek az arab államok?

Úttalan (ország)utakon Afrikában
Az országút – jól tudjuk – öreg. Ha meg akarjuk nézni, milyen volt fiatalabb korában, érdemes Afrikában keresni a gyökereket. Itt még nem tart a fejlődés az évszázadokig koptatott dűlőutak leaszfaltozásánál – különösen nem az optimális nyomvonal mentén kitűzött gyorsforgalmi utak építésénél.

Jogállamot veszélyeztető alkotmánybíróság
Ellenzéki és kormánypártok, jogtudósok, civil szervezetek és a média egybehangzóan úgy ítélik meg, hogy a román hatóságok két hónap alatt sem tudták meggyőző bizonyítékokkal indokolni a decemberi elnökválasztás eredményének megsemmisítését. Az állampolgárok közben egyre dühösebbek.

Saját lábán távozott
Klaus Iohannis, Románia elnöke, aki soha nem az aktivitásáról volt híres, most végre tényleg csinált valamit: lemondott.

Migránspingpong
Már az Európai Unió nagy alapító államaiban is szigorítanák az illegális bevándorlás szabályozását. A német előre hozott választások fő esélyese, a CDU útiokmányok nélkül senkit nem engedne be, az olasz kormány albániai táborokban várakoztatná a menedékjogért folyamodni próbálókat.

Római hadak emléke Trencsénben
Trencsén városában megállva a magyarországi utazó mindenekelőtt Csák Máté várát szokta megnézni, amelynek öregtornya már méreteivel is jelzi, mekkora volt a felvidéki kiskirály hatalma. A várszikla római időkből származó felirata pedig egy korábbi, még nagyobb hatalom emléke.

Rubik-kockázók a Fülöp-szigeteken
Egyre több fiatalt vonzanak a mentális egészségüket veszélyeztető számítógépes játékok, ezért nagy öröm látni, hogy növekszik a Rubik-kocka népszerűsége, amely a játékosok szellemi és állóképességét is próbára teszi. „Pörgős” lefolyásával a számítógépes játékok rendkívüli gyorsaságát is utánozza, miközben közösséget épít.

Donald Monroe, a grönlandi hajós
Közép-amerikai „banánköztársaságok”, karibi szigetállamok vagy Chile lakói tudnának mesélni arról, mit is jelent az „Amerika az amerikaiaké” elv a gyakorlatban.

Szikra pattant a sztúpánál
Mint a mesében. Jött a herceg, ha nem is fehér lovon. Szerelem volt első látásra. A helyszín varázslatos, egy észak-indiai tartományban, eldugott kőcsipkés hegycsúcsok karéjában. Fehér Anna és Stanzin Namgail love storyja nem mindennapi eset, hollywoodi filmbe kívánkozik.